,

SÁRKÁNYHAJÓ MEFOB

A sárkányhajó az egyik legjobb csapatépítő sport, hiszen ennek a sportnak az alapja az összhang, kitartás és egy csipetnyi ritmusérzék.

A már évente megrendezésre kerülő sárkányhajó bajnokság első fordulójának idei helyszíne ismét Győr, amelynek időpontja május 2. Az egyetemi csapatok toborzása már elkezdődött és már csak néhány napig lehet jelentkezni.

A versenyben való részvételhez minimum 2 edzésen kötelező részt venni, valamint a résztvevőnek hallgatói jogviszonnyal kell rendelkeznie. Az esemény nagyjából egész napos elfoglaltságot jelent, így érdemes ezzel is számolni.

 A versenyzők a szokásos sprinttávon (200 méter) és hosszútávon (2000 méter) mérettetik meg magukat.

A jelentkezéssel kapcsolatban érdeklődjetek az egyetemeiteken, illetve olvassátok át a versenykiírást is!

Díjazás

A két forduló összesített eredményei alapján az 1-3, helyezettek MEFOB éremben részesülnek. Mindkét fordulóban az 1–3. helyezettek, Egyetemi Regatta 2024 emlékéremben részesülnek. A MEFS Sárkányhajó Vándorkupák átadására a 2. forduló alkalmával kerül sor.

A versenyeredmények és a közelgő sportesemények elérhetők a Magyar Sárkányhajó Szövetség honlapján.

De miért is érdekes ez a sport?

Sokan talán még nem próbálták ezt a mozgásformát, hiszen tény, hogy nem a legközismertebb sportágak közé tartozik. Ennek ellenére mégis országszerte versenysportként űzik.

Pedig az egyik legjobb csapatépítési lehetőség egyike, hiszen a sárkányhajózás alapja a csapatmunka, az összhang és egy cseppnyi ritmusérzék.

Emellett a legbiztonságosabb és leggyorsabban elsajátítható vízisportok közé tartozik, ami szintén előny, ha csak a hangulat miatt szeretné valaki kipróbálni.

Pozitívumai

Fejleszti az állóképességet, a mozgáskoordinációt és a ritmusérzéket. Bárki elkezdheti akár versenyszerűen űzni ezt a sportot, hiszen nincsen korhoz, nemhez vagy előképzettséghez kötve. Előnye még, hogy a szabadban, a jó levegőn történnek az edzések.

Hogy is néz ki egy sárkányhajó?

Maga a hajó színes, 12,5 m hosszú, amit speciálisan építenek és amelyet elöl sárkányfej, hátul pedig sárkányfarok díszit. A versenyeken 18 vagy 20 lapátos ül kétoldalt, arccal előre, kezükben egytollú lapáttal. A hajó elejében, a menetiránynak háttal foglal helyet a dobos, aki az egyik kulcseleme a sportnak, hiszen az ő ütemére fognak evezni a sportolók. A sárkányhajó végében pedig a kormányos áll, aki a rögzített kormánylapáttal kormányoz.

A hajókra külön szabályzat van és különböző versenyelőírásoknak kell megfelelni, valamint a versenytávok is változók. Ezeket a Nemzeti Sárkányhajó Szövetség és a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség oldalán megtalálhatók.

Legenda

A sárkányhajózás sportja Dél-Kínából származik. A több mint 2000 éves története Qu Yuan legendájához kapcsolódik. Kínában azóta minden évben megtartják a sárkányhajó ünnepet, ami magába foglal egy hatalmas ünnepséget is, színpompás felvonulással együtt. A legendáról ide kattintva olvashattok többet.