, ,

ÖT TIPP A PÉNZÜGYI TUDATOSSÁGOD NÖVELÉSÉHEZ.

Egyetemistaként szembesül az ember először igazán a felnőtt lét mibenlétével. A középiskolából kikerülve nagyobb szabadságot kapunk, mint korábban, viszont a felelősség is sokkal nagyobb. Ilyen fajsúlyos dolog példának okáért a minél tökéletesebb időmenedzsment megszervezése, olyan döntések meghozása, ami már kihatással lehet a jövőnkre, illetve a mindennapi életünk szempontjából a pénzügyeink nyomon követése és ellenőrzése. Erre hoztunk öt tuti tippet, amivel rendszerezni tudjátok a bevételeiteket és a kiadásaitokat is!

1. Oké, osszuk be, amink van, de hogyan?

Készíts költségvetést -, tehát határozd meg, hogy mennyi pénz áll a rendelkezésedre hónapról-hónapra. Ez alapján állítsd össze az alapvető kiadásaid, hogy mennyit kell félretenned például lakbérre, élelmiszerre, vagy mennyit kell utalni a Neptun gyűjtőszálára, hogy be tudd fizetni az egyetem által kiírt tételeket egy combos vizsgaidőszak/regisztrációs hét előtt, vagy után.

2. Állíts fel sorrendet, priorizálj a legfontosabbtól a legelhanyagolhatóbbig!

Alapvetően, ha pénzügyekről van szó, akkor minden fillér számít – ezt szögezzük le! Fontold meg, hogy mely dolgok azok, amik elengedhetetlenek és melyek elhanyagolhatóak. Tehát fontos szem előtt tartani azt, hogy mik az alapvető szükségleteid és mik azok a kényelmi kiadások, élvezeti cikkek, amikre nem feltétlenül szükséges költeni a mindennapi életviteled során, de jó, ha néha napján áldozol rájuk.

3. A helyes sorrend felállítása mellett fontosak a költségvetési célok is.

A célok meghatározása mellett értem azt, hogy hozz létre megtakarítási célokat. Határozd meg, hogy rövid és hosszú távon mennyit szeretnél félretenni. Ez jól jöhet egy nehezebb időszakban, vagy ha becsúszik valamilyen váratlan kiadás. Az sem mellékes, hogy a félretett pénzből pedig költhetsz a kedvenc hobbijaidra, sportodra, szabadidős tevékenységedre, vagy utazásra, ha a priorizálást jól csinálod.

4. Hívd segítségül a modern technikát!

Használj pénzügyi alkalmazásokat: mivel az információs társadalmak korát éljük, a digitalizáció által nyújtott világ körülvesz minket az életünk miden négyzet-centiméterén. Az is egy megoldás, ha a négyzetrácsos papírra skicceled fel a bevételeid és a kiadásaid mérlegét, akár havi rendszerességgel. Viszont ha a mai kor gyermekének érzed magad, akkor az is egy jó irány, ha a telefonodra letöltesz egy olyan appot, amellyel meg tudod tervezni és aztán figyelni a pénzügyeid mindenkori állapotát.

5. Ne felejtsd el az élvezeteket se!

Bár fontos a takarékosság, azért néha azt is tartsd szem előtt, hogy az élet nem feltétlenül csak abból áll, hogy a kötelező költségeinket fizetgetjük be minden hónapban. Azt is szem előtt kell tartani, hogy az élvezeteket se zárjuk ki az életünkből. Hiszen fontos az is, hogy időnként jutalmazzuk magunkat egy kis kikapcsolódással, szórakozással. Főleg akkor, ha teljesen agyunkra megy az egyetem és másból sem áll az életünk, mint a beadandók írásából, vagy vizsgákra, zárthelyi dolgozatokra való készülésből.

Ez csak néhány tipp volt a sok közül, hogy hogyan rendszerezzük a pénzügyeinket egyetemistaként. Ha kicsit bővebben el akartok merülni a témában, akkor itt tudtok erről bővebben olvasni.