Ha egyetemi sportversenyről van szó, sokan automatikusan a focira, kézilabdára vagy a kosárlabdára gondolnak. Pedig a MEFOB-ok, vagyis a Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Bajnokságok több mint negyven (!) sportágban biztosítanak lehetőséget arra, hogy egyetemistaként országos szinten mérettesd meg magad. Köztük olyan területeken is, amelyek elsőre nem is tűnnek klasszikus versenysportnak. A legjobb rész? A részvételhez nem kell profi sportolónak lenned. Elég a lelkesedés, egy kis felkészülés és máris ott lehetsz a mezőnyben. Mutatunk öt olyan sportágat, amiben talán nem is gondolnád, hogy te is egyetemi országos bajnokká válhatsz.
Borítókép forrása: MEFS
Nem csak a koliban lehet pingpongozni
A barátok között sokszor csak pingpongként emlegetett asztalitenisz nem csupán a kollégiumi szobák kedvelt időtöltése. Komoly versenyzési lehetőséget is kínál az érdeklődők számára. A 2025. évi Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Asztalitenisz Bajnokságot április 3-án rendezték meg Pécsett, a Pécsi Egyetemi Atlétikai Club Kézilabda Csarnokában. A versenyen férfi és női csapat-, páros- és egyéni kategóriákban mérkőztek meg a résztvevők. Külön figyelmet érdemel, hogy az amatőr játékosok számára is biztosítottak versenyzési lehetőséget egy összevont egyéni kategóriában, így azok is kipróbálhatták magukat, akik nem rendelkeznek versenyengedéllyel.
Kő kemény agymunka a sakk MEFOB-on
A sakk a klasszikus szellemi sportok egyikeként évtizedek óta jelen van az egyetemi életben. Az évente megrendezett, országos szintű Magyar Egyetemi-Főiskolai Sakkbajnokság – amely idén a MEFOB Feszt keretein belül került megrendezésre – lehetőséget kínál mind az igazolt versenyzőknek, mind pedig az amatőr játékosoknak. A 2025. évi Sakk MEFOB-ra május 6-án került sor. A verseny célja nemcsak a bajnoki címek eldöntése volt, hanem a sportág népszerűsítése a hallgatók körében, valamint a nemzetközi versenyekre történő kiválasztás elősegítése. A bajnokságon külön kategóriákban indulhattak az igazolt versenyzők és az amatőrök, így bárki, aki kedvet érez a játékhoz, megtalálhatja a számára megfelelő szintet. A verseny győztesei meghívást kapnak a magyar főiskolai válogatott nemzetközi mérkőzéseire, ami további motivációt jelenthet a résztvevők számára.
A MEFOB-ok egyik legnagyobb erőssége, hogy nemcsak a profi sportolók, hanem az amatőrök számára is kínálnak releváns versenyzési lehetőséget. Számos sportágban külön kategóriákat hoznak létre az amatőr versenyzőknek, így azok is kipróbálhatják magukat, akik nem rendelkeznek versenyengedéllyel vagy most kezdenek ismerkedni egy adott sportággal.
Van olyan, hogy szkander MEFOB😳
A szkander, vagy más néven karbirkózás, nem csupán a kocsmák vagy baráti összejövetelek erőfitogtatása: az egyetemi sportéletben is komoly versenyszámként van jelen. Bár 2025-ben – szintén a MEFOB Feszt keretein belül – már megrendezésre került az összecsapás, éves szinten van lehetőség bekapcsolódni a versengésbe.
E-sportolni is lehet
A versenyszerű videojáték ma már nemcsak otthoni hobbi, hanem hivatalos egyetemi versenyszám is. Az e-sport egyre nagyobb teret kap a hallgatói közegben, és a MEFOB keretén belül is évről évre több lehetőség nyílik a megmérettetésre. A versenyek általában online selejtezőkkel indulnak, a legjobbak pedig élő döntőkben mérkőzhetnek meg – komoly színpadi körítéssel, közönséggel, kommentátorokkal. Ez nem csak a játékosoknak nagy élmény, hanem azoknak is, akik szívesen követik a meccseket nézőként.

Taktika, futás, ügyesség: ultimate frizbi?
Az ultimate frizbi nem csupán egy nyári szabadidős tevékenység: az egyetemi sportéletben is komoly versenyszámként van jelen. A 2025. évi Ultimate Frizbi MEFOB-ot május 7–8-án rendezik meg Budapesten, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Dr. Koltai Jenő Sportközpontjának műfüves labdarúgó pályáján.
Az ultimate frizbi egy dinamikus, csapatjáték, amelyet két, egyenként hét főből álló csapat játszik egy téglalap alakú pályán. A cél az, hogy a játékosok passzokkal juttassák el a frizbit az ellenfél célzónájába, ahol egy csapattársuk elkapja azt, így pontot szerezve. Fontos szabály, hogy a koronggal nem szabad futni. A játékosnak meg kell állnia, amint elkapja, és onnan kell továbbpasszolnia. A játék során a fizikai érintkezés nem megengedett, és nincs bíró. A játékosok maguk döntenek a vitás helyzetekről, ami elősegíti a sportszerűséget és a közösségi szellemet.
A MEFOB-ok tehát nemcsak azoknak szólnak, akik már évek óta sportolnak versenyszerűen, hanem mindenkinek, aki szívesen kipróbálná magát új mozgásformákban, közösségi élményekre vágyik, vagy épp új hobbit keres. A klasszikus sportágak mellett pedig – ahogy látjuk – egyre nagyobb hangsúlyt kapnak azok a területek, amelyek korábban nem szerepeltek a versenyprogramban, így könnyen izgalmas új élményeket szerezhetünk.