Hogyan segít az AI a tanulásban és hogyan nem?

Avagy használjuk jól tanulásra is!


A mesterséges intelligencia egyre nagyobb hangsúlyt kap a mindennapi életünkben. A gazdasági élet számos szereplője használja és lassan már a használata is megkerülhetetlenné válik az ember számára. Ezek a rendszerek egyre felhasználóbarátabbak lesznek, viszont a működésük is egyre bonyolultabb lesz az idő előrehaladtával. Egyes esetekben azt tapasztaljuk, hogy ha felteszünk neki egy kérdést, akkor készséggel válaszol, viszont más AI alapú szoftverek még magyarul se tudnak. Napjainkban marketing kampányok épülnek arra, hogy használjuk jól, ezért ezen a jelenségen felbuzdulva nézzük meg, hogy a tanulásban hogyan lehetne hasznunkra az AI és hogyan nem.

Hogyan használjuk?

  1. Ötletelés

Ez az egyik legegyszerűbb dolog, amiben a segítségünkre tud lenni a mesterséges intelligencia. Ha azt se tudjuk, hogy mi legyen a beadandónak a címe, vagy elakadtunk a szakdolgozat írása közben, akkor csak beírjuk a ChatGPT-be, hogy mi a probléma és ki fog adni számtalan lehetőséget, ami alapján el tudunk indulni. Ez egy általános dolog, hiszen valahol erre találták ki ezt a rendszert, hogy ötletekkel lássa el az embereket, hogy a mindennapok megtervezése könnyebb legyen, mint korábban.

2. Szövegek fordítása

Erről már írtunk korábban, amikor arról volt szó ezen a platformon, hogy egyes egyetemeken engedélyezték bizonyos esetekben a szakdolgozat megírásához az AI használatát. Alapvetően napjainkban elvárás, hogy mindenki beszéljen egy idegen nyelvet, de legalábbis tudjon angolul. Előfordul, hogy egyes források nem érhetőek el magyar nyelven, viszont olyan információk vannak bennük, amik egy beadandó megírásához elengedhetetlen és emeli az adott írás tudományos színvonalát. Arra is jó, hogy magyarról fordítsunk le vele bizonyos szövegeket, más nyelvre. Viszont azzal vigyázni kell, hogy nem minden AI-alapú szoftver tud még magyarul, így ezt nem mindenhol lehet alkalmazni.

3. Képek, ábrák készítése

Ez inkább egy esztétikai kérdés, de ez is hasznos tipp a tanuláshoz. Mivel napjainkban projekt alapú gazdaságról beszélünk, ezért az egyetemeken is beleszaladhatunk projektfeladatokba, ami során legalább egy prezentációt be kell mutatni. Hogy feldobjuk ezeket a prezentációkat gyakran kell olyan alkalmazásokat használni, amik adnak a különféle bemutatóknak egyfajta látványvilágot.  Az AI-jal szerkesztett képekkel a prezentáció egyfajta is kap egyfajta vizuális megjelenést és ráadásul még nem is kell drága szoftverekre előfizetni.

4. A szöveg lényegének kiemelése

Bizonyos szoftvereket digitális szövegkiemelőként is lehet használni. Arra nagyon hasznos az AI, hogy egyes dokumentumok lényegét összegyűjti egy dokumentumba, amiben minden benne van és tanulhatóbb formában gyűjti össze az adott információkat.


Hogyan ne használjuk?

  1. Szakdolgozat, beadandó megírására

Ezt a tényt nem kell nagyon magyarázni. Az AI használata még mindig szürke zóna az felsőoktatásban, hiszen a mesterséges intelligencia általi plágium kiszűrése még gyerekcipőben jár. Egy AI-jal készített dolgozat inkább a kreativitásunkat dicséri, mintsem a hozzáadott tudásunkat. Viszont a kreativitás se ér sokat, ha nincs semmilyen hozzáadott érték. Így a beadandó megírása az AI-al egy nagyon erős NO GO-zóna.

2. Puskázás AI-jal

A szaktársaim példáján tapasztaltam, hogy mesterséges intelligenciával puskázni nem kifizetődő dolog. Mivel az egyetemeken előfordul, hogy sok az online teszt, ezért a lehetőség is adott, hogy bizonyos szoftverek használatával megspóroljuk a tanulást. Ha egy tanárnak, aki komolyabban veszi a szakmáját, mint amennyire kéne, akkor sokkal rosszabbul is járhatunk annál, minthogy nem lesz meg az adott tárgyunk a félévben. Másodsorban egy jól felkészült oktató, aki otthonosan mozog a saját szakterületén, az pillanatok alatt kiszűri azt, hogy nem passzol a válasz az adott kérdésre, mert néha az AI sem tud minden kérdésre helyesen válaszolni.

3. Bizonyos számítógépes programok használatának megtanítása

Ezt pedig az én példámon keresztül tapasztaltam, hogy a mesterséges intelligencia nem alkalmas arra, hogy elmagyarázza, hogy bizonyos számítógépes programok hogyan működnek, mert nincs rálátása a működésükre. Azt el tudja még magyarázni, hogy mire kell ügyelni a használat közben, viszont azt, hogy milyen parancsokat használjunk a programok használata közben, arra az AI már nem alkalmas.


Ebben az írásben bemutattunk néhány tippet, hogy mire érdemes használni a mesterséges intelligenciát és mire nem. Ha szeretnétek hasonló tartalmakkal találkozni, akkor kövess minket a közösségi média felületeinken és oszd meg a bejegyzést a barátaiddal, hogy hozzájuk is eljusson ez az írás.

Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
0