ATTOFIZIKA

#SZTE Hallottál már erről a kifejezésről? Tudod, hogy mit jelent? Az SZTE legújabb posztsorozátából kiderül.

Az attoszekundum a másodperc egymillárdod részének az egymilliárdod része, azaz elképzelhetetlenül rövid idő. A természetben előforduló legelemibb folyamatok az attoszekundumos időskálán zajlanak, ezek feltérképezése ezért rendkívül fontos a kutatók számára. Az ultragyors folyamatok vizsgálatához a kezdőlökést a lézer feltalálása adta meg: ez az egyetlen eszköz pillanatnyilag, amivel az ilyen gyors, attoszekundumos mozgásokat vizsgálni lehet. Egészen pontosan a nagyon rövid felvillanásokból álló lézerfénnyel.

Krausz Ferenc Nobel-díjas kutatónknak 2001-ben elsőként sikerült kutatócsoportjával attoszekundumos fényimpulzust előállítania, ezzel megnyitva az utat az elektronok mozgásának valós idejű megfigyelésére. Ezzel indult el az attofizika széles körű fizikai, kémiai, anyagtudományi és biológiai alkalmazása. Ma az elektronok mozgását körülbelül 80-500 attoszekundumos fényimpulzusokkal fényképezik le.

A szegedi ELI ALPS egy olyan lézeres kutatóközpont, amelyben az attoszekundumos fizika áll a középpontban, ahogy azt az intézet angol neve (Attosecond Light Pulse Source) is mutatja. Az ELI ALPS-ban folyó tudományos munka nagyban támaszkodik Krausz Ferenc Nobel-díjjal kitüntetett munkásságára, aki az intézet létrehozásában is jelentős szerepet játszott.

Ha téged is érdekel téged az attofizika és kíváncsi vagy olyan fizikusok karrierútjára, akik Szegeden, az ELI ALPS-ban dolgoznak ezen a tudományterületen, akkor nézz szét a fizika.szte insta oldalán, ahol rengeteg hasonló poszttal találkozhatsz!