Ne csak többet, tanulj okosabban! – A tanulást segítő appok dzsungelében fotó

Ne csak többet, tanulj okosabban! – A tanulást segítő appok dzsungelében

Nagyban dübörög a félév, jócskán túl vagyunk már a szorgalmi időszak felén. Ahelyett, hogy éjjelente a legutóbbi vizsgaidőszak borzalmaiból álló rémálmokból kelsz fel, izzadságban úszva, felejtsd el a nyolcórás könyvtáras magolást. Ebben az esetben, a te legjobb barátaid lesznek ezek az okos kis appok, amelyeket a hatékonyabb tanulás érdekében fejlesztettek ki. De mik ezek, és hogyan működnek? Ezt, és sok minden mást fogunk megnézni a következőkben, szóval mentsd el későbbre a cikket, és használd ezeket a tippeket a következő ZH-ra való tanulás során.

Notion

A produktivitás, és az esztétikus egyetemi élet megtestesítője, mindenki kedvenc jegyzet alkalmazása – ez lenne a Notion. Ám nem csak egy egyszerű jegyzetelős programról van szó, ennél sokkal több lehetőségünk van. A lehetőségek tárháza szinte végtelen: különböző mappákat és oldalakat készíthetünk, ezeket pedig további al-oldalakra bonthatjuk. Check-list, vagy táblázat, igazából bármilyen formát használhatunk, a különböző hasáboknak vagy tördeléseknek köszönhetően pedig egy jól látható oldalt kaphatunk. Amit én különösen szeretek a Notion-ben, az az, hogy nagyon könnyen személyre szabható. Gifeket helyezhetünk el szinte bárhol az oldalainkon, a fejlécekkel, és a kis emotikonokkal pedig számos arculatot hozhatunk létre. Könnyen összekapcsolhatjuk több eszközünket is, így akár mobilon is láthatjuk azt, amit laptopon írtunk. Ha úgy érzed, azt sem tudod már hol áll a fejed, akkor a megmentőd lehet a Notion, és se perc alatt átláthatóvá teheted a tennivalóidat.

​pro tipp: Sokan arra esküsznek, hogy a Notion-t a second brain ( „második agy”) tanulási technikára használják. Erről sok anyag van fent a neten, de lényegében ez azt jelenti, hogy rendszeresen egy-egy meghatározott helyre gyűjtjük a megtanulandó anyag részeit, és szabályozott időközönként nyúlunk vissza hozzájuk. 

Quizlet

A hatékony tanulási módszerek másik nagyágyújához érkeztünk, ez pedig a Quizlet tanulókártya app. Ahelyett, hogy órákon át a színes szövegkiemelővel kihúzott jegyzeteidet bámulnád tanulás címszó alatt, próbálj ki valami mást! A tanulókártyák használatának elve az active recall-on áll. Ezt aktív visszahívásnak lehetne fordítani, de azt értjük alatta, hogy ne csak passzívan tanulj, ( ilyen az órai jegyzetek olvasgatása), hanem aktívan is, tehát kérdésekre válaszolj, történjen meg az adott tananyag előhívásának a folyamata is. Így rengeteg időt lehet spórolni, de komolyan: a több órás agyzsibbasztó magolás helyett, sokkal rövidebb idő alatt is meg lehet tanulni valamit, és a vizsgán is sokkal simábban menni fog az anyag előhívása. 

​pro tipp: A tökéletes vizsga érdekében, egészítsd ki a Quizlet kártyás tanulásodat más active recall-ra épülő módszerekkel is. Hasonlóan működik a blurting method, ahol ugyanúgy kihívás elé állítod az agyadat, hiszen több körben kell visszaemlékezned az adott leckére. Ez egy baromi hatékony tanulási mód, sok youtube videót is találsz róla, így ha épp nem találnád a számodra legmegfelelőbb tanulási módszert, vess erre is egy pillantást.

ChatGPT

Tudom, tudom, ez itt a feketeleves. Ám mielőtt rohannál valamelyik professzorodhoz, hogy milyen ördögtől való dolgot olvastál, álljunk meg egy pillanatra. Manapság már a csappból is az AI folyik, többnyire a negatív oldala. Számos egyetemi beadandó lecsalása, AI-jal generált képek művészeti alkotásként próbált eladása, a lista végtelen. Én sem arra buzdítalak, hogy az egész szakdolgozatodat a ChatGPT-vel írasd meg, hanem a mesterséges intelligencia etikus használatát szeretném megmutatni. A tanulási folyamatban egész hasznos lehet számunkra: egy-egy nehezen emészthető ppt-ét egészen szépen képes magyarázni, brainstorming-ra és rövid átlátható összefoglalókra is kiválóan használható.

pro tipp: Akár még a Feynman-technikát is gyakorolhatod vele: kicsit bizarrul hangozhat, de ha nem találsz épp valakit, akkor a ChatGPT-nek is elmagyarázhatsz tananyagokat. Ennek a technikának ugye az a lényege, hogy nagyon hatékonyan lehet megtanulni szinte bármit, ha tanári szerepbe bújva elmagyarázzuk azt valakinek. Sokan esküsznek erre, így ahelyett, hogy egy újabb all nightert próbálnál túlélni a következő vizsgád előtt, akár ezt is kipróbálhatod.

Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
0