,

Innovatív házak fából – A fenntartható jövő kulcsa?

Ha a jövő otthonaira gondolsz, mi jut eszedbe? Napelemek? Okos rendszerek? És mi lenne, ha azt mondanánk, maga a ház is lehet „zöld”? Nem a festék miatt, hanem azért, mert természetes és fenntartható alapanyagból, fából készül. A Soproni Egyetem kutatói pontosan ezen dolgoznak – méghozzá nem is akárhogyan.

Miért jó fából építkezni?

A fa nem csupán egy régi és romantikus építőanyag, hanem megújuló, természetes, és az egyik legkisebb ökológiai lábnyommal rendelkezik. Feldolgozása kevesebb energiát igényel, mint a beton vagy az acél, és beépítve hosszú időre megköti azt a szenet, ami máskülönben visszakerülne a légkörbe. Ráadásul ezek a faépületek előre legyártott elemekből épülnek, így az építkezés gyorsabb, pontosabb, és kevesebb hulladékkal jár. Ha mégis keletkezik hulladék, szerencsére könnyen komposztálható vagy újrahasznosítható.

Az EU is egyre komolyabban támogatja a faépítést, a klímapolitikai célokkal teljes összhangban. A „New Bauhaus” program például kifejezetten ilyen fenntartható megoldásokat keres.

Különleges alapanyag

Az alapanyag neve CLT (Cross Laminated Timber – keresztirányban rétegzett faanyag) – egy különleges, rétegzett fa, ami tömörsége miatt különösen erős, stabil, mégis könnyű építőanyag. Modern CNC gépekkel vágják méretre, előre kivágva az ajtók, ablakok, vezetékek helyét is. Az így készült házak szerelése nemcsak gyors, hanem sokkal kevésbé zajos és szennyező is, mint a hagyományos építkezések.

A Soproni Egyetem kutatói nemcsak a falakon dolgoznak: faalapú hőszigetelés, hazai fafajták hasznosítása, és új típusú építőanyagok (pl. furnérból vagy hosszúforgácsból) is szerepelnek a projektek között.

A Soproni Egyetem fejlesztései izgalmas irányt mutatnak – mi már nagyon várjuk, hova vezet ez az út!

Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
0