Hogyan kerüljük el ezeket a csapdákat?
![](https://universum.hu/materialimg/2025/02/emelt-erettsegi.jpg)
A február fontos mérföldkő a középiskolásoknak. Valakinek csak most esik le, hogy hamarosan itt az érettségi és mindent megtesz, hogy valahogyan felkészüljön rá. Olyan tanuló is akad, aki nyugalommal veszi tudomásul, hogy hamar vége van az iskolának és hamarosan fejest ugorhat a “nagybetűs” életbe. Vannak viszont azok, akik úgy gondolják, hogy az itt megszerzett tudás mennyisége nem volt elég és szeretnének egyetemre továbbmenni. Na ez a cikk most a nekik fog szólni! Februárban van a felvételi jelentkezés határideje és sokan már most izgulnak, hogy hogyan fognak alakulni a pontjaik az eljárás során. Éppen ennek apropóján összegyűjtöttünk néhány gyakori félreértést a felvételivel kapcsolatban.
Az emelt szintű érettségi nehéz
Sokan úgy gondolják, hogy az érettségi nehéz. A tanárok is próbálják a kilencedik osztály első napjától sulykolni, hogy ez életed legnagyobb próbatétele és ha ez nem sikerül, akkor soha nem lesz belőled rendes ember. Persze, amikor megkérdezünk egy felnőttet, hogy mennyire volt nehéz, akkor mindenki arra gondol vissza, hogy mennyire nem volt az. Ami a tanulók számára nehéz az nem feltétlenül a vizsga, hanem az oda vezető út. Nyilván az emelt érettségik sokkal másabbak az elsajátítandó tudásanyag szempontjából, viszont a feladattípusok többnyire megegyeznek. Az is előfordulhat, hogy bizonyos témakörök egyik éven még középszinten fordulnak elő, másik évben átkerülnek emeltre és fordítva. Ha korábban eldöntötted, hogy miből szeretnél emeltezni, akkor a megfelelő időben kezdj el gyakorolni rá! Erre a célra jó lehet a korábbi évek érettségi vizsgáinak a begyakorlása, ami segíthet egy vizsgázási rutin kialakításában és nagyjából a korábbi évek alapján be tudod lőni, hogy milyen témakörök jöhetnek elő az írásbeli vizsgán. De ne feledjük, hogy egy emelt szintű érettségi nem feltétlenül másabb, mint egy középszintű csak a tantárgyon belüli tudásban vannak eltérések.
![](https://universum.hu/materialimg/2025/02/felveteli-tevhitek.jpg)
A szóbeli para
A szóbeli vizsga sem egy teljesíthetetlen próba. Az annyiban tér el a középszintű társától, hogy lefelelni nem a saját iskoládban fogsz és nem azok a tanárok fognak vizsgáztatni, akik tanítottak. Sőt a vizsgáztató tanárok sem tanítanak abban az iskolában, ahova jártál! Ez első hallásra félelmetesen hangzik, viszont gondolj bele: ők sem akarnak buktatni, hiszen nem azért ülnek ott annál az asztalnál. Hanem azért, hogy segítsenek abban, hogy minél jobb eredményt érj el szóbelin és ez pontokban is meglátszódjon a felvi.hu-n.
Kell a felvételihez nyelvvizsga
Régen sokakat borzasztott el az egyetemtől az a tény, hogy szaktól függően 3-5 éven belül meg kell lennie ennek a papírnak, mert beragad a diplomájuk, sőt bizonyos intézményekben az államvizsgán sem vehetnek részt azok, akik nem teljesítették a nyelvi követelményeket. Napjainkban leginkább már csak az okoz fejtörést, hogy hány pontot kaphat az ember egy sikeres nyelvvizsgáért. Ha nemzetiségi nyelvből és irodalomból vizsgázol, akkor azért is jár többletpont. Viszont nem minden egyetemen jár többlet pont a nyelvvizsgákért és a nemzetiségi nyelvi érettségikért! Bizonyos művészeti és testnevelési szakokon ezek a pontok nem járnak. Ha nem tettél semmilyen nyelvvizsgát a felvételi előtt az sem probléma. Illetve az is oké, ha az eljárás közben lesz meg a nyelvvizsga, hiszen a dokumentumok feltöltésének határideje előtt is feltöltheted, illetve a már korábban meglévő dokumentumokat a felvi.hu rendszere automatikusan betölti. 2022-től hazánkban nem minden egyetemen kimeneti követelmény a nyelvvizsga, a felvételnek a követelménye sosem volt. Ezt a kérdést az oktatási intézmények saját hatáskörükben rendezik, viszont érdemes utána nézni annak, hogy melyik egyetem mit kér a szakja teljesítéshez.
![](https://universum.hu/materialimg/2025/02/nyelvvizsga.jpg)
Ha már van egy diplomám, akkor az nem számít bele?
Vannak, akik szeretnének még egy diplomát a már meglévő mellé. Sokan ringatják magukat abba a tudatba, hogy ebben az esetben is a középiskolai eredményeket veszik figyelembe egy másik alapszak esetén. Ez viszont nincs így! Egy másik alapszak esetén a már megszerzett felsőoktatási oklevél is beleszámít a továbbtanulásba és akár 400 pontot is ér egy jó eredménnyel zárult alapszak. A mesterszakoknál pedig evidens, hogy beleszámít a továbbtanulásnál a BA oklevél, ott már nem játszanak az érettségi pontok, hiszen a diploma megléte miatt azok már nem relevánsak.
Csak sporttal megvan a felvételi
A sportteljesítménnyel, illetve a honvédségnél teljesített alapkiképzés során is járnak plusz pontok, viszont csak erre alapozva senkit se fognak felvenni semmilyen egyetemre. Mint másra is, ezekre is lehet többlet pontokat kapni. Akik a Honvédségnél alapkiképzésben vettek részt, azok 16 pontot kapnak. Az önkéntes tartalékos szolgálatért, illetve a hosszabb időtartamú kiképzésben való részvételért sokkal több pont jár. A versenysportok esetén legfeljebb 50 pont adható és csak a NOB által elismert sportágak versenyein elért eredmények után jár. A sporteredményeket a jelentkezést megelőző nyolc éven belül kell elérni és csak így tudják elfogadni. A pontok itt úgy néznek ki, hogy minimum 10 és legfeljebb 50 pontot lehet kapni, annak függvényében, hogy az a verseny milyen szintű elismertségnek örvend és attól is függ, hogy hányadik helyezést ért el az adott tanuló, vagy az adott verseny melyik fordulójáig jutott.
![](https://universum.hu/materialimg/2025/02/sport.jpg)
Csak maximum ponttal lehet bekerülni
Minden évben jelenik meg olyan hír arról, hogy melyik egyetemen, melyik szakára kérik a legtöbb felvételi pontot és melyik intézmény az, ahova a legkevesebbet. Nagyon kevés egyetem kéri a felvételi folyamán a maximális 500 pontot, így az ettől való rettegés teljesen alaptalan. A felvételi rendszer minden esetben a számodra kedvezőbb szempontokat figyelembe véve számolja a pontokat, így ha a nem mindegyik érettségi tárgyból éred el a maxot, akkor az érettségi pontokon túl, a tanulmányi pontok, és a többlet pontok fogják kipótolni azt, ami máshol hiányzik.
Összegyűjtöttünk ebben az írásban néhány felvételivel kapcsolatos tévhitet, amit jó lenne kitörölni a tanulók gondolkodásából. Ha tetszett ez a cikk, akkor oszd meg a barátaiddal, hogy hozzájuk is eljusson. Illetve ne felejtsétek el követni minket a közösségi felületeinken sem.