5 kreatív ötlet az alkotásra!

Minden nap végén eljön az az idő, amikor az ágyban hemperegve a TikTokot pörgetjük, mert még nem vagyunk elég álmosak, miközben azon elmélkedünk, hogy csináljunk-e még valamit az elkövetkezendő órában. A művészlélekű emberekben felmerülhet az a gondolat, hogy jó lenne rajzolni vagy valami kreatívot csinálni. Viszont a motiváció vagy az ihlet gyakran hiányzik. Itt a megoldás a problémára! Ha nem tudod, hogyan vedd rá magad arra, hogy kihasználd a feles idődet, tudok adni rá egy pár egyszerű és kikapcsoló ötletet. 

Foltokba képzelés:

A folyamat igazán egyszerű, nem kell más hozzá, mint egy papír, pár filc, esetleg egy toll. Egy tetszőleges színű filccel rajzoljunk egy véletlenszerű foltot, akármilyen alakú lehet, szögletes vagy görbe. Ha kész a folt, próbálj meg bele látni valamit és egy tollal vagy vékony hegyű filccel rajzold meg.

Egy kör lehet egy labda vagy valaki arca is, egy bab alakú folt lehet akár egy patkány vagy egy krumpli, egy négyzet lehet egy ablak vagy egy ketrec tele madarakkal. A technika segít felserkenteni a képzeletet, és akár egy egész oldalt is be lehet teríteni ilyen kis folt-lényekkel. Ha esetleg több szabadidőnk van, egy komplett mű is létrehozható rövid idő alatt ezzel a módszerrel, sőt, történetet, jelentést, vagy témát is adhatunk annak. 

Vonalháló:

A gyerekkorunkból valószínűleg ismerős ez a folyamat, amikor játék közben vagy unalomból krikszkrakszokat rajzoltunk. Egy pontból kiindulva akármilyen irányba elindulunk egy rajzeszközzel, amelyet az egész oldalon végig vezetünk, útvesztő-szerűen (enyhén ügyeljünk arra, hogy nagyobb helyeket is hagyunk rajta). Ez úgy néz ki, mint aminek látszik, egy nagy gomolyag.

Azonban ez nem más, mint az új vásznunk, amelynek üres kis tereit kell megtöltenünk. Ha már valamilyen előzetes elképzeléssel rajzoltuk a vonalat, akkor a terek színes kitöltésével már alkothatunk valamilyen képet vagy mintát. Ellenben nem csak a színezés az egyetlen opció, a lyukakat mintákkal is ki lehet tölteni, vagy a háló kinézetet kihasználva halakkal, pillangókkal, bogarakkal, gyümölcsökkel és bármi mással, ami hálóba kerülhet. 

Kollázs:

A kollázs ma már elég elterjedt és kedvelt technika, amely a tartalomkészítés kreatív ágában is megjelenik, az „aesthetic” videók formájában. Ha már láttunk ilyeneket, talán már gondoltunk arra, hogyha nekünk is lenne annyi minden eszközünk és alapanyagunk, mint az alkotóknak a videókban, akkor mi is szívesen csinálnák ilyet. Ezért itt vagyok felvilágosítani, hogy NEM szükséges az a sok mintás lap, színes washi-tape, húsz tonna matrica és miegyéb, hogy mi is kollázsoljunk!

Bár előkészület szükséges, egy fillért se kell költeni, ha a jó helyeken keressük a hozzávalókat. A környezetünk tele van potenciállal, vagyis papír-„szeméttel”. Mindenféle plakát, reklámpapír, újság, fecni és egyéb kincs lapul körülöttünk, ami tökéletesen ellátja feladatát. A papírdarabok mellett szükség lesz még ragasztóra, ollóra, esetleg rajzeszközökre és lényegében bármi másra, ami nem feltétlen papír és leragasztható. Erre példa: matrica, szalag, madártoll. Pontos vagy helyes folyamat nincs az összeállításra, tetszés szerint ragasztgassunk.

Egy pár tippel tudok szolgálni:

  • Döntsük el, milyen színű alapanyagok illenének össze egymással, és csak olyan papírt használjunk a harmónia érdekében.
  • Válasszunk egy egyszerű témát például: kávé, retro, újság, könyvtár, gyógyszer.
  • Határozzunk meg egy központot, egy kiemelkedő részt, ami köré építünk.
  • Ne féljünk a papír eltépésétől, nincs olyan hogy ronda szegély, ha jól tudod elhelyezni. 
  • A vastagabb papírokhoz érdemes erősebb ragasztót használni, például kétoldalú ragasztót.
  • A papírokat nem csak tépni vagy egyenesen vágni lehet, bonyolultabb alakokat is tudunk készíteni.
  • Az újságok szavaival és betűivel szöveget „írhatunk” ki.
  • Adjunk magunknak kihívásokat. Például alkossunk egy színátmenetet, csak fehéret használjunk (nehezebb, mint aminek hangzik), véletlenszerűen nyúljunk az alapanyagok közé.
  • Ha végeztünk a kollázzsal, de még hiányérzetünk van, egy pár kisebb matrica, fecni vagy rajz a megoldás.

Álomszerű szín-kavalkád:

Ez a módszer nemcsak kikapcsoló, de az olyan embereknek is felszabadító, akik alapból nem szeretnek színezni. A fakó színes ceruzák felhasználására is kiváló, ami egy gyakori ajándék családtagoktól, akik tudják, hogy szeretsz rajzolni. A felhasználandó színeket kiválaszthatjuk direkt módon vagy véletlenszerűen is. Válasszunk ki egy alakot (tárgyat, állatot, stb.), amelyet ismételni fogunk. Egyszerű lépéseket kell követnünk, nem kell vázlatolni:

  1. Rajzoljuk meg az alaknak egy részét egy színnel, kontúrvonalakkal és satírral.
  2. Egy másik színnel folytassuk az alakot hasonló módon, és a színeket addig váltogassuk, amíg készen van az alak.
  3. Az elkövetkezendő alakokat hasonló módon ismételjük, úgy, hogy beleérnek egymásba.

Nem túl komplikált a dolog, és esetleg unalmasan is hangzik, de meglepően izgalmas a véletlenszerűség aspektusa, és hogy hogyan nézhet ki a végeredmény. Amikor készen vagyunk, fokozhatjuk a művet egyéb részletekkel és kiegészítésekkel, ami feldobhatja, és még sokrétűebbé teheti a művet. 

Matrica szoba:

Két kezemen nem tudnám megszámolni, hogy hány embert ismerek, aki tartogatja a matricáit, mert nem meri felhasználni őket, vagy nem tudja, mire használja fel. Itt a pillanat, amikor a matricák egyedi otthonra lelhetnek. Kiválasztunk egy (vagy több) matricát, és elképzeljük, milyen környezetbe élne vagy illene bele a matrica. Innentől könnyű dolgunk van, fejből vagy esetleg mintakép alapján megalkotjuk a tökéletes lakóhelyet. Ez egy jó és mókás gyakorlat a belső- és külterek rajzolására is, amely sok művésznek egy kerülendő és stresszes feladat, hiszen az arányok és a perspektíva intimidáló lehet.

Az olvasás közben remélhetőleg megindult az ihletáradat, de ha még ezek után is a motiváció hiányérzete van, nem kell elkeseredni. Van még több ahonnét ez jött, amely közül biztosan megragad valamelyik! Addig is érdemes kipróbálni a felsoroltokat, nem csak relaxálni jó, de mindenképp gyönyörű lesz, amit készítesz.

Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
0